Award Recipients

We recognise the amazing work our volunteers do and their commitment to the Scouts through our Good Service awards and the Queen’s Birthday honours and New Year honours.

We also recognise youth/adult members and associate members for other special achievements through our Meritorious Conduct/Gallantry awards as well as the Cornwell Scout Badge and Chief Scouts Personal Award and St George‚Äôs Day provides us with a time each year, to specifically celebrate all of these individuals.

YearNameGroup
1910William ‘Bill’ Osmond1st Salisbury
1931Martyn Chaplin10th Salisbury
1933Percy Jerred10th Salisbury
1933Gilbert New10th Salisbury
1935Richard Adlam10th Salisbury
1935Dennis New10th Salisbury
1935Robert Nicklen10th Salisbury
1935Dennis Marsh10th Salisbury
1935Ronald Picket10th Salisbury
1935C Ling3rd Salisbury
1935H Edis3rd Salisbury
1935Stuart R Middlecote3rd Salisbury
1935Peter Goodridge3rd Salisbury
1935Robert (Bob) Munt3rd Salisbury
1935Adrian Batten3rd Salisbury
1935Derek East3rd Salisbury
1935David Cuthbert3rd Salisbury
1935Peter NewmanBemerton
1935Jim TaylorBemerton 
1937 F Harding20th Salisbury
1937D E King20th Salisbury
1939Don Cawthorne10th Salisbury
1939Gordon Trowbridge10th Salisbury
1939John Adlam10th Salisbury
1940Paul Truckle20th Salisbury
1940Ralph Page20th Salisbury
1944John Heliwood20th Salisbury
1946Peter Reynolds20th Salisbury
1946John Rogers20th Salisbury
1946Phillip Lemon20th Salisbury
1946Otho Plaschkes20th Salisbury
1946John Price20th Salisbury
1950Robert Cookman10th Salisbury
1950Terry Randall10th Salisbury
1950Peter Carter10th Salisbury
1950John Sheppard10th Salisbury
1951David Jacobs10th Salisbury
YearNameGroup
1952Tim Hill3rd Salisbury
1952Doug Chapman3rd Salisbury
1952Rodney Walker3rd Salisbury
1952A C (Sandy) Hackney3rd Salisbury
1952Keith Lovell3rd Salisbury
1954Michael (Smudge) Smith3rd Salisbury
1954Edward (Ted) Pomeroy3rd Salisbury
1954David Munt3rd Salisbury
1955David Partridge3rd Salisbury
1955R W R (Bill) Middlecote3rd Salisbury
1955David Chamberlain10th Salisbury
1962Tony Cummings10th Salisbury
1966Philip Barton10th Salisbury
1968Roderick Elliot10th Salisbury
1978Kevin WardleAvon VSU
1981Kevin EdwardsAvon VSU
1987Tim ReedSpire VSU
1990Mark WarnerMoonraker VSU
1995Nigel HarrisonOld Sarum VSU
1995Paul AshfordRadnor VSU
1995Tim MarshRadnor VSU
1995Lisa MeechRadnor VSU
1998Nicky MeechRadnor VSU
1998Louise Hopkins Radnor VSU
1998 Vanessa PittRadnor VSU
1998Joe WilliamsonRadnor VSU
2000 David WhiteOld Sarum VSU; Drake and Intrepid VSU Plymouth. 
2002Matthew AldridgeSarum Network
2007John E Fry1st Downton
2007David Jon PowellRadnorESU/Sarum Network
2012Samuel Ridgeway
2013Toby SaundersHarnham ESU
2018Marcus ShanleyCityESU
2018Oliver HopkinsCityESU
2018Eloise JackBourne Valley ESU

King’s Scout Award

YearNameGroup
1910William ‘Bill’ Osmond1st Salisbury
1931Martyn Chaplin10th Salisbury
1933Percy Jerred10th Salisbury
1933Gilbert New10th Salisbury
1935Richard Adlam10th Salisbury
1935Dennis New10th Salisbury
1935Robert Nicklen10th Salisbury
1935Dennis Marsh10th Salisbury
1935Ronald Picket10th Salisbury
1935C Ling3rd Salisbury
1935H Edis3rd Salisbury
1935Stuart R Middlecote3rd Salisbury
1935Peter Goodridge3rd Salisbury
1935Robert (Bob) Munt3rd Salisbury
1935Adrian Batten3rd Salisbury
1935Derek East3rd Salisbury
1935David Cuthbert3rd Salisbury
1935Peter NewmanBemerton
1935Jim TaylorBemerton 
1937 F Harding20th Salisbury
1937D E King20th Salisbury
1939Don Cawthorne10th Salisbury
1939Gordon Trowbridge10th Salisbury
1939John Adlam10th Salisbury
1940Paul Truckle20th Salisbury
1940Ralph Page20th Salisbury
1944John Heliwood20th Salisbury
1946Peter Reynolds20th Salisbury
1946John Rogers20th Salisbury
1946Phillip Lemon20th Salisbury
1946Otho Plaschkes20th Salisbury
1946John Price20th Salisbury
1950Robert Cookman10th Salisbury
1950Terry Randall10th Salisbury
1950Peter Carter10th Salisbury
1950John Sheppard10th Salisbury
1951David Jacobs10th Salisbury

Queen’s Scout Award

YearNameGroup
1952Tim Hill3rd Salisbury
1952Doug Chapman3rd Salisbury
1952Rodney Walker3rd Salisbury
1952A C (Sandy) Hackney3rd Salisbury
1952Keith Lovell3rd Salisbury
1954Michael (Smudge) Smith3rd Salisbury
1954Edward (Ted) Pomeroy3rd Salisbury
1954David Munt3rd Salisbury
1955David Partridge3rd Salisbury
1955R W R (Bill) Middlecote3rd Salisbury
1955David Chamberlain10th Salisbury
1962Tony Cummings10th Salisbury
1966Philip Barton10th Salisbury
1968Roderick Elliot10th Salisbury
1978Kevin WardleAvon VSU
1981Kevin EdwardsAvon VSU
1987Tim ReedSpire VSU
1990Mark WarnerMoonraker VSU
1995Nigel HarrisonOld Sarum VSU
1995Paul AshfordRadnor VSU
1995Tim MarshRadnor VSU
1995Lisa MeechRadnor VSU
1998Nicky MeechRadnor VSU
1998Louise Hopkins Radnor VSU
1998 Vanessa PittRadnor VSU
1998Joe WilliamsonRadnor VSU
2000 David WhiteOld Sarum VSU; Drake and Intrepid VSU Plymouth. 
2002Matthew AldridgeSarum Network
2007John E Fry1st Downton
2007David Jon PowellRadnorESU/Sarum Network
2012Samuel Ridgeway
2013Toby SaundersHarnham ESU
2018Marcus ShanleyCityESU
2018Oliver HopkinsCityESU
2018Eloise JackBourne Valley ESU